تقدیر و تشکر دکتر سرکار از دکتر شیبانی و سایر مدیران سازمان غذا و دارو
تاریخ خبر : 1391/10/10 تعداد بازدید : 6135 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

جناب آقای دکتر سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با حضور در جلسه راهبردی کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو که صبح چهارشنبه 6 دی ماه برگزار گردید با اهدای لوح تقدیر از زحمات جناب آقای دکتر شیبانی، معاون محترم وزیر بهداشت و ریاست سازمان، جناب آقای دکتر شانه ساز معاون داروی سازمان، جناب آقای دکتر رستگار، رئیس آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی سازمان و جناب آقای دکتر عبده زاده مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان تقدیر و تشکر نمودند.

جناب آقای دکتر سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با حضور در جلسه راهبردی کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو که صبح چهارشنبه 6 دی ماه برگزار گردید با اهدای لوح تقدیر از زحمات جناب آقای دکتر شیبانی، معاون محترم وزیر بهداشت و ریاست سازمان، جناب آقای دکتر شانه ساز معاون داروی سازمان، جناب آقای دکتر رستگار، رئیس آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی سازمان و جناب آقای دکتر عبده زاده مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان تقدیر و تشکر نمودند.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر سرکار با اشاره به استثنایی بودن فعالیت صورت گرفته در کمیته نانو سازمان غذا و دارو، حمایت ریاست سازمان و سایر مدیران ارشد را در فعالیت این کمیته را راهگشا دانستند و سدی که به دلیل حساسیت های ویژه در زمینه اخذ مجوز به فرآورده های نانو در حوزه هایی نظیر دارو و ملزومات دارویی تصور می شد را با درایت خود به فرصت تبدیل نمودند.  ایشان در ادامه تبدیل این تهدید به فرصت را نتیجه همکاری ریاست سازمان و معاونین و مدیران ارشد آن، با مدیریت خوب و نگاه سازنده دانستند و از آنها تقدیر و تشکر کردند. ایشان در ادامه با اشاره به اینکه در راه توسعه فناوری نانو و بگارگیری و ارائه مزیت های این فناوری برای مردم، حوزه بهداشت نه تنها در کشور نسبت به سایر حوزه ها پیش گام تر است بلکه باید برای سایر حوزه ها، مانند صنعت ساختمان، کشاورزی، نساجی و غیره که شرایط هیچ کدام حساسیت این حوزه را ندارد و تاکنون علی رغم تلاش های ستاد به دلیل نداشتن نگاه توسعه ای و بنیادین مدیران آنها در این حوزه چندان موفق نبوده است، به یک الگو تبدیل گردد و ستاد توسعه فناوری نانو با معرفی الگوی شکل گرفته در حوزه فناوری نانو در سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدیران سایر حوزه های دیگر سعی در ایجاد نگاه توسعه حمایتی برای توسعه و استفاده از این فناوری نوظهور را دارد.

دکتر سرکار در ادامه تشریح نمودند که توسعه فناوری نانو دو مرحله دارد یکی مرحله تکاملی و دیگری انقلابی؛ مرحله تکاملی به این شکل است که فناوری نانو وارد صنایع موجود شده و با ارتقا کیفیت محصولات مزیت رقابتی ایجاد می کند. این امر باعث می شود صنایع ارتقا پیدا کرده و بقای آنها در بازار تضمین شود بدین ترتیب اگر ما امروز به این مقوله توجه نکنیم شاید در کمتر از یک دهه صنایع ما به بن بست برسند زیرا محصولاتی با مزیت رقابتی بهتر و بعضا حتی ارزان تر با فناوری نانو وارد بازار شوند و ما عقب بمانیم که یکی از مهمترین حوزه ها از نظر تاثیرگذاری بر زندگی بشر بحث دارو و ملزومات پزشکی است. مرحله دوم تکامل انقلابی است که محصولاتی تحول ساز مبتنی بر نانو وارد بازار شوند و از جمله آنها می توان به لباس های هوشمند، نانوربات ها و داروهای هوشمند که در ادامه دارورسانی هدفند است اشاره کرد. که البته از این امر هم نباید غفلت کرد و باید در بحث تحقیقات و تجاری سازی آن فعالیت کرد.

دکتر سرکار در ادامه از توجه خاص دکتر شیبانی و همکاران محترمشان به این فناوری قدردانی کردند و اینچنین بیان نمودند " واقعا عرصه ای که می توانست خیلی بازدارنده و ادامه مسیر آن با مشکل مواجه شود با درایت شما و لطف همکاران محترمتان با تشکیل این کمیته در بدنه سازمان تبدیل به فرصت و الگویی برای سایر فعالیت ها گردید و انصافا بدون این همکاری ها و این نگاه ها ادامه مسیر ممکن نبود" و تجلی نگاه تعاملی را در این مسیر موثر دانستند، بدین ترتیب که شرکت تولیدکننده و یا سرمایه گذار سازمان را نه به عنوان یک سد بلکه در کنار خود می بیند. ایشان یادآور شدند که این الگوی موفق و این نگاه سازمان غذا و دارو را به کرار در سایر نشست ها مطرح می نمایند و فعالیت خوب سازمان غذا و دارو را نشان از سربلندی آن در میان سایر مجموعه ها دانستند.

در انتها دکتر سرکار مجددا با تشکر از دکتر شیبانی و سایر همکاران در سازمان غذا  دارو از بازکردن این مسیر نه تنها برای ستاد توسعه فناوری نانو، بلکه برای کل کشور تقدیر نمودند. در ادامه لوح هایی جهت تشکر و قدردانی به آقایان دکتر شیبانی، ریاست سازمان، دکتر شانه ساز معاون داوری سازمان، دکتر رستگار، رئیس آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی سازمان و دکتر عبده زاده مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو اعطا گردید.

در ادامه جلسه، دکتر شیبانی با عرض خیر مقدم به دکتر سرکار و تشکر از ایشان، از زحمات دکتر رضایت ریاست کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، دبیر کمیته فناوری نانو و سایر همکاران آن کمیته نیز تشکر کردند. ایشان اشاره داشتند که بازوی اصلی فعالیت های صورت گرفته توسط کمیته نانو و همکاری خوب سایر مدیران بوده است. ایشان در ادامه اشاره کردند که سازمان غذا و دارو به عنوان یک سازمان نظارتی-اجرایی می بایست با سایر سازمان ها تفاوت داشته باشد. اولین دلیل این تفاوت به خاطر درگیری با کالاهای سلامت محور است. به این دلیل در کنار کارهای معمول، انجام کار علمی و تخصصی هم نیاز است که در این مجموعه به حمدالله یک توان تخصصی خوبی وجود دارد و البته کافی نیست. برای تکمیل توان تخصصی استفاده از مجموعه هایی نظیر کمیته نانو که با همکاری ستاد نانو ایجاد شده نیاز است. ایشان در ادامه فرمودند باید این دیدی که از امکانات کشور همه بتوانند در جهت رسیدن به اهداف خود و کل کشور بهره ببرند در همه جا شکل بگیرد که البته سازمان غذا و دارو در حد توان از امکانات سایر دستگاه ها برای پیشبرد فعالیت های خود استفاده کرده است. دکتر شیبانی در ادامه تاکید نمودند که متقاضیان باید سازمان را در کنار خود ببینند. و با ذکر خاطره ای از زمان مسئولیت ایشان در بخش گیاهان دارویی که در حال حاضر بسیار پیشرفت داشته است، امضا اولین مجوز دارویی در آن حوزه را توسط خودشان را یادآور شدند و ادامه دادند که با همین دید هم همکاری با کمیته نانو اتفاق افتاد و هم اکنون نیز از اینکه حوزه نانو به رتبه های بالای جهانی رسیده است و برای نظام مقدس جمهوری اسلامی افتخار آفرینی کرده ابراز خوشحالی کردند. در انتها ایشان یکبار دیگر از حمایت و پیگیری ستاد نانو تشکر کردند.

سپس آقای دکتر شانه ساز به مشکلات اعطای مجوز به محصولات مبنی بر فناوری نانو در ابتدا اشاره کردند و ادامه دادند که تشکیل کمیته نانو و حمایت آقای دکتر شیبانی راهگشای بررسی و اعطای مجوز به اینگونه محصولات بوده است.

دکتر رستگار نیز با تشکر از حمایت ستاد توسعه فناوری نانو و کمیته فناوری نانو برای ایجاد فضای مناسب طرح پرونده محصولات نانو، به اجرایی و کاربردی تر شدن این کمیته در دوران فعلی اشاره داشتند. در ادامه ایشان الگو شدن نحوه عملکرد کمیته فناوری نانو را برای سایر حوزه های فناوری های نوین در دیگر بخش های سازمان غذا و دارو و نهادهای کشور را خواستار شده و از دکتر شیبانی بخاطر درایت و شجاعت ایشان از ورود به این عرصه و همچنین از دکتر سرکار و دکتر رضایت تقدیر نمودند.

---

متن نظر