سمینار یک روزه “نانوفناوری ایمن: بایدها و نبایدها”
تاریخ خبر : 1391/10/03 تعداد بازدید : 5548 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی به منظور بررسی جایگاه فناوری نانو در این بخش و تبیین اهمیت ایمنی فرآورده های کشاورزی و غذایی، چهارشنبه 29 آذرماه سال 1391 اقدام به برگزاری سمینار یکروزه “نانوفناوری ایمن: بایدها و نبایدها” ویژه مدیران نمود.

کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی به منظور بررسی جایگاه فناوری نانو در این بخش و تبیین اهمیت ایمنی فرآورده های کشاورزی و غذایی، چهارشنبه 29 آذرماه سال 1391 اقدام به برگزاری سمینار یکروزه “نانوفناوری ایمن: بایدها و نبایدها” ویژه مدیران نمود.

این سمینار با سخنرانی آقای دکتر توکلیان، نایب رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی افتتاح گردید. در ادامه آقای دکتر بیرودیان، دبیر شبکه ایمنی نانوفناوری ایران به ارائه توضیحات و نحوه فعالیت این شبکه پرداختند.

آقای دکتر داوودی، رئیس بخش تحقیقات نانوتکنولوژی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و دبیر زیرکمیته استاندارد کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی سخنران بعدی این سمینار بودند. ایشان در خصوص نانوفناوری در کشاورزی ایران و جهان به ارائه کاربردهای این فناوری در بخش های مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی پرداخته و محصولات تجاری شده را معرفی نمودند  و ضمن ارائه مثال هایی از تبلیغات اینترنتی انواع ضدعفونی کننده ها و سایر محصولات نانو بدون مجوز قابل کاربرد در دامداری ها و مرغداری ها و خطرات آنها بر لزوم نظارت دقیق بر این نوع محصولات در وزارت جهاد کشاورزی تاکید نمودند.
سخنران بعدی آقای دکتر کوهی، هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با عنوان ملاحظات ایمنی نانو در کشاورزی، آب و غذا بودند. ایشان با اشاره به تجربیات تلخ بین المللی و ملی در خصوص سمیت مواد و فجایع جبران ناپذیری که  برای محیط زیست و جوامع بشری ایجاد شده است به اهمیت ایمنی فرآورده های کشاورزی، آب و غذا پرداختند و بیان نمودند که با بررسی دقیق مواد و محصولات نانو می بایست احتمال وقوع فجایع این چنینی در اثر نانومواد را به حداقل رساند. ایشان در ادامه ملاحظاتی که می بایست در تست های ایمنی در نظر گرفته شود را شرح دادند و به تجربیات موفق کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو در بررسی محصولات سلامت محور مبتنی بر فناوری نانو اشاره داشته و بهره گیری از این تجربیات را بسیار مفید دانستند.

در انتها خانم دکتر اربابی، دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو سخنرانی خود را در خصوص استاندارد و ایمنی نانوفناوری؛ رویکردهای ملی و بین المللی ایراد نمودند. ایشان در ابتدا پس از برشمردن دلایل اهمیت سمیت نانومواد به نحوه توزیع نانوذرات در ارگان های بدن پرداختند. در ادامه پس از شرح سمیت های نانومواد به چالش های تنظیم مقررات در ایران و جهان پرداختند. رویکردهای جهانی برای تعیین سمیت نانومواد مهندسی شده از دیگر بخش های سخنرانی خانم دکتر اربابی بود. سپس ایشان به معرفی عملکرد و فعالیت های کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو پرداخته و تجربیات ملی در تنظیم ضوایط و دستورالعمل ها را ارائه نمودند. همچنین ایشان با معرفی همایش ملی ایمنی نانومواد در انسان و محیط زیست که قرار است در بهمن ماه سال جاری برگزار گردد از حضار برای شرکت در آن دعوت نمودند. در انتها ایشان ضمن تشکر از ریاست محترم، کلیه مشاوران و کارشناسان کمیته، در پاسخ به سوالات حضار، ساختار کمیته و نحوه تعامل آن با ادارات مختلف سازمان را بیشتر تشریح نمودند و بر آمادگی کمیته نانو جهت هرگونه همکاری و تعامل بیشتر با کمیته نانو جهاد کشاورزی تاکید نمودند. 

این کارگاه چهارشنبه 29 آذرماه سال 1391 در محل پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی از ساعت 8 الی 13 برگزار گردید

---

متن نظر