ثبت پتنت اختراع ایرانی ترمیم کننده زخم
تاریخ خبر : 1391/07/02 تعداد بازدید : 5548 موضوع خبر : اخبار نانوپزشکی داخلی

داروسازان ایرانی موفق به ابداع یک نانوپوشش‌ پوستی شدند که حاوی مواد فعال ترمیم‌کننده زخم و همچنین مواد آنتی‌باکتریال است. این نوآوری، با شماره درخواست ثبت اختراع 13405247 در اداره ثبت اختراعات آمریکا منتشر شده ‌است.

این نوآوری یک پوشش‌دهنده پوستی است که شامل نانوذرات پکتین حاوی مواد فعال ترمیم‌کننده زخم و همچنین مواد آنتی‌باکتریال است. این پوشش‌دهنده زخم از پلیمرهایی با بار مثبت یا منفی تشکیل شده است که سطح زخم را پوشانده و از آن محافظت می‌کند. آزادسازی مواد فعال ترمیم‌کننده زخم و مواد ضد میکروبی از نانوذرات به صورت کنترل شده صورت می‌گیرد و باعث تسریع در بهبود زخم می‌شود. رهایش کنترل‌شده مواد فعال از این محصول، مزیتی مهم نسبت به سایر محصولاتی است که رهایش کنترل‌شده ندارند.

این محصول به صورت لیوفیلیزه (خشک کردن در خلاء) تهیه می‌شود، بنابراین مشکل عدم پایداری و تخریب سریع به خصوص برای پپتیدها و پروتئین‌ها که در محصولات دیگر وجود دارد، دیده نمی‌شود. استفاده از این محصول بسیار راحت بوده و حتی می‌تواند توسط خود بیمار نیز مورد استفاده قرار بگیرد و منجر به کاهش هزینه‌های پرستاری و بستری بیمار شود. همچنین تهیه این محصول بسیار راحت و کم هزینه است. این محصول می‌تواند به راحتی توسط فرایند فیلتراسیون استریل شود و نسبت به سایر محصولاتی که با روش‌های دیگر استریل می‌شوند، هزینه کمتری برای تولید نیاز دارد.

دکتر رسول دیناروند، دکتری تخصصی فارماسیوتیکس، استاد و رئیس دانشکده داروسازی و مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با بخش اخبار سایت ستاد نانو این خبر را اعلام نمودند.

http://www.nano.ir/newstext.php?Code=11448

متن نظر