تقدیر از از دست‌اندر کاران تولید نانوداروی ضد سالک
تاریخ خبر : 1397/07/24 تعداد بازدید : 3460 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

با حضور رئیس سازمان غذا و دارو و دبیر ستاد فناوری نانو از دست‌اندر کاران تولید نانوداروی ضد سالک تقدیر شد.

دکتر غلامرضا اصغری، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو روز یکشنبه 22 مهرماه ضمن حضور در مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران تولید نانوداروی ضد سالک از یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو بازدید نمودند و در جریان آخرین پیشرفت های متخصصین و شرکت های ایران در علوم، فناوری و تجاری سازی محصولات حوزه فناوری نانو قرار گرفتند.


مراسم تقدیر از شرکت دانش بنیان اکسیر نانوسینا جهت تولید ژل موضعی نانولیپوزومی آمفوتریسین B برای درمان سالک با نام تجاری سینا آمفولیش با حضور دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، دکتر سید مهدی رضایت، رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، دبیر، تعدادی از مدیران عضو کمیته فناوری نانو این سازمان، مدیران مرکز همکاری های فناوری و نوآوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و مدیران شرکت اکسیر نانوسینا برگزار گردید.


در ایتدای این مراسم آقای دکتر رضایت از حضور آقایان دکتر اصغری و دکتر سرکار در این جلسه تشکر نموده و توضیحاتی راجع به کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو ارانه نمودند.
در ادامه آقای دکتر محمودرضا جعفری، رئیس هیات مدیره شرکت اکسیر نانوسینا به فرآیند ساخت، آزمایشات بالینی صورت گرفته روی این محصول، اثر بخشی و ایمنی آن اشاره داشتند و در انتها بر لزوم حمایت سازمان غذا و دارو و مجموعه وزارت بهداشت از این دارو با توجه به ابتلای قشر ضعیف جامعه به بیماری سالک تاکید کردند. ایشان بیان داشتند بدون حمایت ستاد فناوری نانو و سازمان غذا و دارو امکان رسیدن این محصول مهم به بازار میسر نبود.


آقای دکتر سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ضمن تشکر از آقای دکتر اصغری برای توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان و حمایت از کمیته فناوری نانو این سازمان، تجاری سازی محصولات سلامت محور مبتنی بر فناوری نانو با کمک این کمیته و در همکاری نزدیک با ادارات کل سازمان غذا و دارو را الگویی موفق در میان سایر دستگاه های دولتی و حتی در بین کشورهای پیشرفته  دانستند.
در ادامه آقای دکتر اصغری در مراسم تقدیر از دست‌اندر کاران تولید نانو داروی ضد سالک با اشاره به اینکه توجه چندانی به تولید دارو برای بیماری هایی مانند سالک نشده است، افزود: دلیل این امر نداشتن صرفه اقتصادی برای تولید چنین داروهایی است. معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بیشتر مبتلایان به سالک حاشیه‌نشین‌ها هستند، تصریح کرد: افرادی که در حاشیه شهرها و مخروبه ها زندگی می کنند، بیشتر در معرض سالک قرار دارند که به دلیل شرایط اقتصادی، حتی امکان تهیه یک پشه بند ساده را نیز ندارند که بر اساس پیشنهاد دست‌اندرکاران تولید این نانو دارو، خرید آن توسط معاونت بهداشتی می تواند به این بیماران کمک کند.
آقای دکتر اصغری در انتها با ارزشمند دانستن بکار گرفتن علم روز برای تولید داروی بیمارانی که توان پرداخت هزینه دارو را ندارند، از تیم تولید این دارو شامل رئیس هیات مدیره، مدیرعامل و مسئول فنی شرکت اکسیر نانوسینا با اهدای لوح تقدیر  قدردانی نمودند.


لازم به ذکر است 90% موارد بیماری سالک از ایران، افغانستان، عربستان سعودی، سوریه، برزیل و پرو گزارش می شود. سالانه حدود ۲۰ هزار مورد جدید ابتلا به سالک در کشور گزارش شده، اما تخمین زده می‌شود آمار مبتلایان واقعی ۴ تا ۵ برابر این تعداد باشد. این بیماری در ۱۷ استان کشور گزارش شده است و ابتلا به این بیماری در بین دانش آموزان بیشتر از سایر اقشار جامعه مشاهده می‌شود.
درمان های رایج سالک استفاده از ترکیبات آنتیموان 5 ظرفیتی آنتیموآن، و درمان های موضعی تزریق داخل ضایعه‌ای ترکیبات آنتیموان 5 ظرفیتی، کرایوتراپی، ترموتراپی  می¬باشد. استفاده از ترکیبات آنتیموان 5 ظرفیتی تزریقی هنوز هم بعنوان مهمترین راه برای درمان سالک در جهان مطرح است ولی متاسفانه پاسخ به درمان بسیار پائین است و موارد مقاومت دارویی نیز مکرر گزارش شده است و این دارو با قیمت قابل توجه از خارج کشور وارد می شود.
از مزایای داروی ژل موضعی نانولیپوزومال آمفوتریسین B تحت نام تجاری سینا آمفولیش سهولت استفاده و دسترسی به آن، نداشتن عارضه جدی و پاسخ دهی مناسب بیماری به درمان می باشد. طبق گزارش ارائه شده در این جلسه داروی مذکور تنها درمان موضعی با استفاده از فرآورده نیمه جامد می باشد که موضوع صادرات آن بطور جدی در دست پیگیری است.


بعد از مراسم تقدیر آقای دکتر اصغری از نمایشگاه و غرفه محصولات بازدید کردند. رئیس سازمان غذا و دارو همراه با رئیس کمیته فناوری نانو سازمان با حضور در غرفه این کمیته ضمن دریافت گزارش از سوی مسئولین غرفه در جریان محصولات سلامت محور مبتنی بر فناوری نانو که تاکنون موفق به دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو شده اند قرار گرفتند.
لینک خبر در سایت سازمان غذا و دارو: http://ifdana.fda.gov.ir/content/20042
لینک خبر در سایت ستاد توسعه فناوری نانو: http://news.nano.ir/1/64298

---

متن نظر