همکاری سازمان غذا و دارو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان
تاریخ خبر : 1397/06/07 تعداد بازدید : 3009 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

پیرو ابلاغ بسته پیشنهادی حمایت سازمان غذا و داو از شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه فرآورده های سلامت محور جلسه ای با حضور ریاست محترم سازمان غذا و دارو، رئیس انور شرکت ها و معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو برگزار گردید.

پیرو ابلاغ بسته پیشنهادی حمایت سازمان غذا و داو از شرکت های دانش ب نیان فعال در حوزه فرآورده های سلامت محور توسط جناب آقای دکتر اصغری، معاون وزیر و ریاست سازمان غذا و دارو به مدیران این سازمان، با هماهگی های انجام شده در تاریخ ششم شهریورماه جلسه ای با حضور جناب آقای دکتر الیاسی معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جناب آقای دکتر صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جناب آقای دکتر رضایت رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا ودارو در دفتر آقای دکتر اصغری برگزار گردید.
در این جلسه در ابتدا آقای دکتر اصغری بر اهمیت فعالیت شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت بخصوص در شرایط امروز را تاکید نمودند و برخی مشکلات شرکت های دانش 2بنیان در تعامل با سازمان غذا و دارو را شرح و برخی راهکارهای رفع این مشکلات را برشمردند.
در ادامه آقای دکتر صاحبکار شرح اجمالی از نحوه ارزیابی شرکت ها جهت شناسایی آنها به عنوان یک شرکت دانش بنیان ارائه و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این شرکت ها را ارائه نمودند. ایشان در ادامه بر تجربه موفق سازمان غذا و دارو در حمایت از شرکت های فعال در تولید فرآورده های سلامت محور مبتنی بر فناوری نانو با تشکیل کمیته فناوری نانو و راهبری آن با همکاری ستاد توسعه فناوری نانو تاکید نمودند و خواستار تعمیم این تجربه موفق به تمامی شرکت های دانش بنیان شدند.
 
سپس آقای دکتر الیاسی با توجه به راهبردی بودن حوزه تولید فرآورده های سلامت محور بخصوص در شرایط تحریم بر هدف مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو در حمایت از شرکت های دانش بنیان جهت رفع نیازهای اساسی کشور تاکید نمودند و از توجه و اراده سازمان غذا و دارو به این امر تقدیر کردند. در این راستا ایشان خواستار اشتراک اطلاعات بصورت نظام مند بین این دو نهاد شدند تابتوان با فهم درست از نیازهای کشور در حوزه محصولات سلامت محور بر هدایت شرکت های دانش بینان برای رفع این نیازها هدف گذاری درستی صورت گیرد.
در ادامه آقای دکتر رضایت بسته پیشنهادی ابلاغی آقای دکتر اصغری را امری بسیار مهم برشمردند و بر اجرایی کردن آن تاکید کردند. در این راستا ایشان پیشنهاد دادند نمایندگانی از طرف سازمان غذا و دارو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسب به تهیه یک شیوه نامه همکاری بین این دو نهاد قدام نمایند تا بتوان با اشتراک اطلاعات و هماهنگی فعالیت ها، شرکت های دانش بنیان را در طول زنجیره ایده تا دریافت مجوز و ورود به بازار در یک خط ویژه هدایت نمود.
در انتها آقای دکتر اصغری بر لزوم رعایت الزامات فنی و کیفیت محصولات شرکت های دانش بنیان تاکید نمودند و حمایت از شرکت های دانش بنیان را نافی سخت گیری های معمول جهت ورود محصولات با کیفیت به بازار ندانستند. ایشان در ادامه با توجه به تجربه موفق کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو در تشکیل و راهبری ساختاری در هماهنگی با ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آقای دکتر رضایت را به عنوان نماینده سازمان غذا و دارو جهت تهیه یک شیوه نامه با همکاری آقای دکتر چراغعلی مشاور محترم سیاستگذاری این سازمان تعیین نمودند که در ان تشکیل کمیته مشترک هماهنگی و‌سیاستگذار بین معاونت علمی و سازمان دارو غذا پیش بینی شود.

لینک خبر در سایت خبری سازمان غذا و دارو: http://ifdana.fda.gov.ir/content/19561

---

متن نظر