بازدید رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو از پژوهشگاه رویان
تاریخ خبر : 1396/04/27 تعداد بازدید : 3421 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و هیاتی از ستاد توسعه فناوری نانو روز 25 تیرماه از پژوهشگاه رویان بازدید کردند. این بازدید با هدف همکاری و حمایت از ایجاد آزمایشگاه جامع بررسی ایمنی محصولات مبتنی بر فناوری نانو صورت گرفت.

آقای دکتر سید مهدی رضایت رئیس به همراه خانم دکتر اربابی دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و هیاتی از ستاد توسعه فناوری نانو روز 25 تیرماه از پژوهشگاه رویان بازدید کردند. این بازدید بنا به دعوت آقای دکتر گورابی رئیس پژوهشگاه رویان و با هدف همکاری و حمایت از ایجاد آزمایشگاه جامع بررسی ایمنی محصولات مبتنی بر فناوری نانو صورت گرفت.در این بازدید هیاتی از آزمایشگاه های مرجع کره جنوبی (Korea conformity laboratories, KCL) برای ارزیابی ظرفیت ایران جهت همکاری در ایجاد یک آزمایشگاه جامع و مرجع جهت بررسی ایمنی محصولات مبتنی بر فناوری نانو حضور داشتند. لازم بذکر است این مجموعه کره ای که زیر نظر وزارت صنایع کره جنوبی فعالیت می نماید؛ در زمینه ارزیابی استانداردهای مواد و دستگاه های آزمایشگاهی، صدورگواهینامه های صلاحیت و تایید انطباق، انجام آزمون های کالیبراسیون دستگاه های آزمایشگاهی، ارائه گواهینامه های گوناگون استاندارد وکیفیت محصولات، ابزارها و دستگاه های پیشرفته و ... فعالیت دارد. با توجه به تفاهم نامه این موسسه کره ای با پژوهشگاه رویان در زمینه تحقیقات سلول های بنیادی و ...، آزمایشگاه های مرجع کره جنوبی علاقمند به تاسیس یک آزمایشگاه جامع و مرجع جهت بررسی ایمنی محصولات مبتنی بر فناوری نانو با حمایت وزرات صنایع کشور کره جنوبی و همکاری پژوهشگاه رویان شده است.
در ابتدای جلسه خانم دکتر اربابی دبیر کمیته فناوری نانو شرح مختصری از شکل گیری کمیته، اصلاح ساختار، اهداف و عملکرد کلی ارائه دادند. سپس ایشان آخرین روند ارجاع و بررسی پرونده محصولات سلامت محور مبتنی بر فناوری نانو و مستندات موردنیاز برای بررسی اینگونه محصولات را شرح دادند. در انتها ایشان آماری از کل درخواست های ارجاع شده به کمیته و مجوزهای صادره را ارائه دادند.
سپس هیات کره ای توضیحاتی در خصوص تاریخچه تشکیل، عمده فعالیتهای این مجموعه، تعداد کارمندان و شعب، روابط بین‌المللی آن در آسیا، اروپا و آمریکا ارائه دادند. یکی از فعالیت این سازمان تاسیس آزمایشگاه و دادن گواهی تایید ایمنی برای انواع محصولات صنعتی، سلامت محور و کشاورزی است. آزمایشگاه های این موسسه دارای گواهی Good Laboratories Practice, GLP از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) است و بدین ترتیب نتیجه ارزیابی این آزمایشگاه بر روی محصولات در سطح بین¬المللی مورد تایید است. در ادامه این هیات اهداف آزمایشگاه¬های مرجع کره جنوبی جهت سرمایه-گذاری برای تاسیس آزمایشگاه جامع و مرجع جهت بررسی ایمنی محصولات مبتنی بر فناوری نانو را بیان نمودند. صادرات استانداردها جهت رسوخ بهتر شرکت¬های سازنده تجهیزات آزمایشگاهی، شرکت¬های تولید کننده انواع محصولات مبتنی بر فناوری نانو و ... از جمله اهداف این همکاری است.
سپس رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو به ضرورت وجود آزمایشگاه جامع ارزیابی ایمنی محصولات مبتنی بر فناوری نانو به‌ویژه در حوزه محصولات سلامت محور اشاره داشتند. ایشان توانمندی فعلی متخصصان داخلی را در این زمینه خوب ارزیابی نمودند که با همکاری های بین المللی می تواند تکمیل گردد. ایشان در انتها حمایت کامل این کمیته را از تشکیل اینچنین آزمایشگاهی ابراز داشتند.
در ادامه هیات کره ای توضیحات اجمالی در خصوص فرآیند دریافت حمایت وزارت صنایع کره جنوبی جهت تشکیل این آزمایشگاه مرجع را ارائه نمودند. در صورت تایید پرداخت این حمایت، تاسیس آزمایشگاه جامع ارزیابی ایمنی محصولات مبتنی بر فناوری نانو حدود دو الی سه سال آینده شروع شده و ساخت، تجهیز و آموزش کارکنان آن بین 3 الی 5 سال زمان خواهد برد. این هیات در انتها مدل انتظارات طرفین از این سرمایه گذاری و تاثیرات اقتصادی، فنی و اجتماعی تاسیس این آزمایشگاه را ارائه نمودند.
پس از پایان جلسه رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و هیات ستاد توسعه فناوری نانو با همراهی آقای دکتر بهاروند رئیس پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان، از چند آزمایشگاه این مجموعه دیدن نمودند.

---

متن نظر