مصاحبه آقای دکتر سید مهدی رضایت، رئیس کمیته با خبرگزاری ایسنا
تاریخ خبر : 1396/04/18 تعداد بازدید : 3658 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

آقای دکتر مهدی رضایت، رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به تشریح دستاوردها و عملکرد این کمیته و ستاد در حوزه پزشکی و سلامت پرداختند.

آقای دکتر مهدی رضایت، رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به تشریح دستاوردها و عملکرد این کمیته و ستاد در حوزه پزشکی و سلامت پرداختند.
ایشان حوزه پزشکی و سلامت را جزو حوزه‌های اولویت‌دار فناوری نانو دانسته و افزود: بر اساس تقسیم‌بندی‌های این فناوری، این حوزه به عنوان نانوپزشکی (Nano Medicin) نامگذاری شده که شامل کاربردهای وسیعی است.
وی با تاکید بر اینکه فناوری نانو در پزشکی نسبت به سایر حوزه‌ها همچون محیط زیست، ساختمان و آب و انرژی کاربردهای وسیعی دارد، اظهار کردند: سرعت تاثیرگذاری نانوپزشکی به تدریج در حال افزایش است، به گونه‌ای که بر اساس آمارهای جهانی نزدیک به ۴۰۰ محصول شناسنامه‌دار در حوزه نانو پزشکی وجود دارد و ۳۰ کشور دنیا بیشترین فعالیت را در زمینه نانو پزشکی دارند.
ایشان، کشورهایی چون آمریکا، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، فرانسه و آلمان را از جمله کشورهایی دانستند که بیشترین فعالیت را در حوزه نانو پزشکی دارند و خاطرنشان کردند: خوشبختانه ایران در بخش‌های مختلف فناوری نانو فعالیت‌های زیادی داشته است، به گونه‌ای که جمهوری اسلامی ایران جزو ۱۰ کشور برتر دنیا در این حوزه محسوب می‌شود، ضمن آنکه در سند توسعه فناوری نانو، این حوزه به عنوان یک موضوع اولویت‌دار مورد تاکید قرار گرفته است.
در ادامه ایشان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را یکی از نهادهای اصلی فعال در حوزه نانو فناوری نام بردند و اظهار کردند بر این اساس تعامل سازنده‌ی میان این وزارتخانه و ستاد توسعه فناوری نانو، در سازمان غذا و دارو، کمیته نانو فناوری ایجاد شده است. تشکیل پرونده تخصصی، بررسی مدارک و مستندات محصولات تولید شده، بررسی کارایی و اثربخشی محصولات، بررسی سلامتی و ایمنی و سمیت و بررسی سیستمی داروها از جمله ماموریت‌های این کمیته برای اعطای مجوزها است. سپس ایشان یادآور شدند: از آنجایی که موضوع سلامت مردم جامعه در این حوزه مطرح است، از این رو این کمیته برای اعطای مجوزهای لازم تنها پاسخ «آری» یا «خیر» نمی‌دهد، بلکه شرکت‌های دانش‌بنیان را در رسیدن به محصول استاندارد راهنمایی می‌کند.
آقای دکتر رضایت ادامه دادند: بر اساس آمارهای موجود ۶۰ محصول تایید شده در حوزه نانو پزشکی در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد این میزان محصولات وارداتی هستند. انواع فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی و انواع کرم‌های ضد آفتاب عمده این محصولات وارداتی است؛ محصولات وارداتی بر اساس قوانین سخت‌گیرانه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که مستندات مربوط به کارایی و سمیت محصول تایید شود، مجوزهای لازم اعطا خواهد شد.
ایشان، تعداد محصولات تولید داخل را بیش از ۴۰ محصول دانست که عمده این محصولات در حوزه ملزومات پزشکی و فرآورده‌های بهداشتی است. انواع محلول‌ها و ژل‌های ضدعفونی‌کننده، انواع باندها و بانداژها با کاربرد در حوزه زخم‌ها و سوختگی‌ها، انواع پارچه‌ها و ملزومات بیمارستانی مانند انواع کاشی‌های آنتی باکتریال با کاربرد بیمارستانی و ملحفه‌ها از انواع محصولات نانو پزشکی تولید داخل است.
در ادامه آقای دکتر رضایت به تولید 4 نانوداروی ایرانی برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج پرداختند. ایشان بیانداشتند از این تعداد ۲ مورد نانو داروی ضد سرطان هستند، گفت: «دوکسوروبیسین» یکی از این داروها است که به صورت لیپوزومال از سوی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده و تاکنون ۱۴ هزار «ویال» آن در داخل کشور استفاده شده است. کاهش عوارض به دلیل کاهش دوز مصرفی از مهمترین مزایای این دارو است زیرا این دارو به صورت هدفمند وارد تومورهای سرطانی شد، از این رو با کاهش دوز مصرفی عوارض این دارو کاهش یافته است. این دارو در درمان سرطان‌های خون و برخی از انواع سرطان‌های رحم و تخمدان تجویز می‌شود و قیمت نمونه ایرانی این نانو دارو یک سوم قیمت مشابه خارجی است، به گونه‌ای که این دارو در کشور با پوشش بیمه‌ای به قیمت ۷۰ هزار تومان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. قیمت نمونه خارجی این دارو تقریبا ۲ میلیون تومان است.
ایشان ادامه دادند، «پکلی تاکسل» باند شده با نانوذرات آلبومین از دیگر نانوداروهای تولید شده در کشور است. در حال حاضر ماده موثر این دارو به نام «پکلی تاکسل» وجود دارد که دارای عوارض جانبی زیادی است؛ ولی با تلاش محققان کشور با استفاده از سیستم‌های نانو دارو رسان‌ها،‌ این دارو به صورت هدفمند به محل سلول‌های سرطانی وارد می‌شود. وی با تاکید بر اینکه این امر موجب کاهش عوارض جانبی شده است،‌ اضافه کرد: هر ویال این دارو در بازارهای جهانی با قیمت ۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد که نمونه ایرانی آن با یک سوم قیمت خارجی به تولید رسید.
آقای دکتر رضایت، نانومیسل‌های حاوی کورکومین را از دیگر دستاوردهای محققان کشور در حوزه نانو داروها عنوان کردند و گفتند: این دارو جزو داروهای مکمل و بر پایه ماده موثر زردچوبه است. ماده زردچوبه در حالت عادی جذب بالایی ندارد، از این رو از این ماده تنها به عنوان ماده طعم دهنده و رنگ‌دهنده استفاده می‌شود؛ ولی در این تحقیقات با استفاده از سیستم‌های نانویی میزان جذب این ماده افزایش یافته است. کاربرد این دارو در درمان کبد چرب و بیماری‌های روماتیسم و التهابی است. مطالعات دیگری در زمینه اثرات درمانی این دارو در دستور کار قرار دارد و این دارو اثرات سودمند و مفیدی تاکنون از خود نشان داده است و پیش‌بینی می‌شود که اثرات سودمند دیگری از این دارو مشاهده کنیم.
آقای دکتر رضایت، آمفوتریسین B لیپوزومال را از دیگر نانو داروهای تولید شده در کشور نام برد که در درمان سالک استفاده می‌شود.
ایشان در ادامه با اشاره به رسوخ فناوری نانو در سایر حوزه‌های بهداشتی، گفت: این فناوری در یکی از کارخانه‌های تولید دستمال کاغذی برای تولید دستمال‌های آنتی باکتریال مورد استفاده قرار گرفته که بازار بزرگی برای این شرکت ایجاد نموده است.
علاقمندان برای دسترسی به متن کامل مصاحبه اینجا را کلیک نمایند.

http://www.isna.ir/news/96041306868/

متن نظر