سخنرانی آقای دکتر رضایت در افتتاحیه چهارمین همایش نانو فناوری در کشاورزی
تاریخ خبر : 1396/04/15 تعداد بازدید : 3766 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

آقای دکتر سید مهدی رضایت، رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش نانو فناوری در کشاورزی که روز 13 تیرماه در محل موسسه تحقیقات، اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج برگزار شد، سخنرانی نمودند.

آقای دکتر سید مهدی رضایت، رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش نانو فناوری در کشاورزی  که روز 13 تیرماه در محل موسسه تحقیقات، اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج برگزار شد، سخنرانی نمودند.
ایشان با بیان اینکه براساس آخرین رتبه‌بندی‌ها ایران در تولید مقالات ISI رتبه پنج دنیا را دارد، گفت: تعداد اختراعات بین‌المللی ما در این حوزه 178 اختراع است که نسبت به تعداد مقالات منتشر شده بسیار کم است.
در ادامه ایشان با اشاره به سابقه تشکیل ستاد فناوری نانو افزود: این ستاد اقدام به تدوین و تصویب سند راهبردی 10 ساله فناوری نانو نمود که در حال حاضر سند دوم آن در حال اجرا است. وی زمان اجرای سند دوم توسعه فناوری نانو را از سال 1395 تا 1404 ذکر کرد و ادامه داد: در سند دوم راهبردی همکاری‌های بین‌المللی، توسعه علوم صنعتی و تولید محصولات مبتنی بر نانو، تجاری‌سازی و بازاریابی بین‌المللی صادرات محصولات فناوری نانو مورد تاکید قرار گرفته است.
آقای دکتر رضایت، حوزه‌های آب و محیط زیست، سلامت، انرژی، تجهیزات صنعتی، نانو مواد و ساخت و ساز را از جمله حوزه‌های اولویت‌دار در سند راهبردی نانو نام برد و خاطرنشان کرد: چشم‌انداز این سند بهبود کیفیت زندگی مردم و تولید ثروت از طریق توسعه پایدار فناوری نانو است که در این راستا ماموریت‌هایی در زمینه تولید علم، توسعه و نوآوری، توسعه صنعتی، توسعه بازار و منابع انسانی برای این ستاد تعریف شده است.
ایشان در ادامه گفتند: «فناوری نانو در تمام حوزه‌های کشاورزی می‌تواند نقش‌آفرینی کند. با استفاده از قابلیت‌های این فناوری در زمینه کشاورزی می‌توان به دو هدف تولید ثروت و بهبود کیفیت زندگی مردم دست یافت.» سپس ایشان افزودند: «بازار محصولات فناوری نانو به‌سرعت روبه رشد است و محصولات کشاورزی نیز باید جایگاه خود در تولید محصولات نانو را پیدا کنند که البته برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باعث ارتقای این حوزه شده است.»
ایشان با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه توسعه نیروی انسانی، یادآور شد: در حال حاضر 66 دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد اقدام به تربیت محققان در حوزه‌های مهندسی شیمی، نانو پزشکی، نانو فیزیک و نانو پلیمرها کرده‌اند که تاکنون 34 هزار نفر محقق در این حوزه تربیت شده‌اند. وی تعداد مقالات منتشر شده ISI در حوزه نانو را 8 هزار و 300 عنوان مقاله دانست و ادامه داد: ایران در این زمینه بعد از کشورهای چین، آمریکا، هند و کره‌جنوبی حائز رتبه‌ پنجم شده است.
در ادامه ایشان ایجاد زیرساخت‌های آزمایشگاهی را از دیگر اقدامات ستاد نانو نام برد و یادآور شد: در حال حاضر 1286 تجهیز آزمایشگاهی در 76 دانشگاه و مرکز تحقیقاتی مستقر شده که در قالب شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو خدماتی را در این حوزه ارائه می‌دهند. هم اکنون، 153 تجهیز آزمایشگاهی در حوزه نانو فناوری توسط 45 شرکت ایرانی تولید شده است.
لازم بذکر است در ابتدای مراسم افتتاحیه چهارمین همایش نانو فناوری در کشاورزی آقای دکتر اسکندر زند؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس کمیته نانوفناوری وزارت جهاد کشاورزی به سخنرانی پرداختند.

---

متن نظر