سخنرانی دبیر کمیته در کنفرانس سرطان غرب آسیا
تاریخ خبر : 1395/09/03 تعداد بازدید : 4185 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

خانم دکتر اربابی، دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو روز پنجشنبه 27 آبان ماه در کنفرانس سرطان غرب آسیا و در بخش پیشگیری مطالب خود را ارائه دادند.

کنفرانس سرطان غرب آسیا توسط انجمن سرطان ایران، از روز پنجشنبه ٢٧ آبان ماه الی شنبه  ٢٩ آبان ١٣٩٥ مطابق با 19-17 نوامبر 2016 در محل هتل اسپیناس پالاس سعادت آباد تهران برگزار گردید. هدف از برگزاری این کنفرانس افزایش دامنه و همکاری علمی منطقه آسیای غرب با دیگر کشورهای دنیا در زمینه پیشگیری، تشخیص اولیه  و  درمان های تخصصی سرطان های شایع بود که با حضور اساتید و متخصصان سرطان کشور ایران و 16 کشور از سراسر جهان و نمایندگان سازمان بهداشت جهانی در 7 محور ذیل طی سه روز برگزار شد.  
1. Etiology & Prevention
2. Palliative Care
3. Clinical Pharmacy
4. Head & Neck Cancer
5. Urology Oncology
6. Colorectal Cancer
7. Breast Cancer
خانم دکتر اربابی، دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو و رئیس انجمن مواد جهش زای زیست محیطی ایران روز پنجشنبه 27 آبان ماه پس از مراسم افتتاحیه،  بعنوان سومین  سخنران  در بخش پیشگیری مطالب خود را با عنوان  " Mutagenic Agents" ارائه دادند. وی در سخنرانی خود به معرفی انواع عوامل موتاژن در ایران و ارتباط آنها با شیوع انواع سرطان پرداختند. در بخش اول ضمن معرفی زمینه های عملکرد انجمن در پایش های زیست محیطی به حضور عوامل موتاژن در آب، غذا، فراوردهای آرایشی بهداشتی وضرورت ارزیابی سمیت ژنتیکی محصولات نانو در حوزه سلامت اشاره گردید و به  عملکرد کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو در ایمنی محصولات سلامت محور مبتنی بر  نانو اشاره شد.


در ادامه به پایش های بیولوژیک در تشخیص اولیه سرطان جهت غربالگری افراد تحت ریسک اشاره گردید. در ادامه سخنرانی فعالیت های تحقیقاتی در  اتیولوژی بروز زودرس سرطان پستان در ایران پرداخته شد و نقش عواملی چون دی اکسین، PAHs، روغن های حیوانی، کمبود ویتامین D، اضافه وزن ، سیگار و زندگی در مناطق آلوده در مقایسه با تومورهای خوش خیم پستان با آمار و ارقام تبیین گردید که مورد  استقبال متخصصین ذیربط واقع شد. 
لازم به ذکر است که سرکار خانم دکتر ابتکار، ریاست سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مراسم پایانی برنامه حضور یافته و طی سخنرانی خود نقش عوامل موتاژن و ضرورت پیشگیری از مواجهه با آلاینده ها را تاکید نمودندکه موضوعات قید شده مورد تاکید و تبیین بیشتر توسط آقای گری لوییس نماینده سازمان ملل در ایران قرار گرفت.
کنفرانس سرطان غرب آسیا برای نخستین بار در کشور ایران با حضور بیش از 400 متخصص، با کیفیت علمی و اجرایی  کنگره های معتبر  جهانی  و با حضور بسیاری از متخصصین ایرانی خارج از کشور برگزار شد. لازم به ذکر است در این کنفرانس برجسته ترین دانشمندان حوزه سرطان از کشورهای لوکزامبورگ، اردن، کانادا، فرانسه، هند، انگلستان، اتریش، برزیل، هلند، آمریکا و مصر و نمایندگان سازمان جهانی بهداشت (WHO) حضور داشتند. 
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت این کنفرانس به آدرس زیر مراجعه نمایند: 
http://conference.wacc.international

---

متن نظر