حضور کمیته در سخنرانی برگزیدگان جایزه مصطفی (ع)
تاریخ خبر : 1394/10/12 تعداد بازدید : 5008 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

کمیته فناوری نانو در نشست علمی تخصصی با موضوع سنتز و کاربرد مواد نانوساختار با ارائه پرفسور جکی یینگ برگزیده جایزیه مصطفی (ع)، که مورخ 5 دیماه در محل سالن جابربن حیان دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید، حضور یافت.

پروفسور جکی یینگ از کشور سنگاپور و پروفسور عمریاغی از کشور اردن نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام را از آن خود کردند. برگزیدگان این جایزه از میان ۱۰۰ اثر راه یافته به بخش داوری نهایی جایزه مصطفی(ص) انتخاب شده اند. این آثار باید بدیع، نوآورانه و دارای نتایج و کاربردهای مشخص و ملموس در زندگی مردم باشند. همچنین دانشمندان به عنوان نامزدهای دریافت نشان می بایست از سطح اعتبار و شهرت علمی خوبی در عرصه بین المللی برخوردار باشند. در انتها با توجه به معیارهای مورد اشاره و اهمیت، جایگاه و موقعیت جایزه مصطفی(ص) این دو دانشمند در دو زمینه اثر برتر در علوم و فناوری نانو زیستی و اثر برتر در علم و فناوری نانو انتخاب شدند.

جایزه مصطفی(ص) به پاس تلاش دانشمند مسلمان سنگاپوری خانم پروفسور یینگ در توسعه «سیستم‌های پاسخ محرک در انتقال کنترل شده دارو» در حوزه علوم و فناوری نانو زیستی به ایشان اعطا شد. این سیستم‌ها شامل نانوذرات پلیمری، این امکان را برای بیماران دیابتی فراهم می‌کند تا انتقال انسولین تنها در زمان بالارفتن قند خون بدون نیاز به نمونه گیری انجام شود. این دانش ابتدا در شرکت دانش بنیان ایشان به فناوری تبدیل شده است و پس از آن در شرکت های بزرگ دارویی در مرحله تجاری سازی می باشد تا در خدمت سلامت بشر قرار گیرد. پروفسور جکی یینگ مدیرعامل و عضو هیات علمی موسسه نانو فناوری و مهندسی زیستی از سنگاپور هستند.
پروفسور عمر یاغی، شیمیدان برجسته اردنی، نیز به خاطر تحقیقات دامنه دار خود در زمینه«چارچوب‌های فلز- آلی» به عنوان برنده جایزه مصطفی(ص)در حوزه علوم و فناوری نانو انتخاب شد. شایان ذکر است چارچوب‌های فلز- آلی به دلیل سطح ویژه بالا و گزینش پذیری شکل و اندازه، کاربردهای فراوانی در تصفیه و جداسازی از جمله در جذب آلاینده‌های هوا و ذخیره‌سازی هیدورژن و همچنین در صنایع مختلف دارد. پروفسور عمریاغی، رئیس موسسه علوم نانو انرژی کاولی و عضو هیات علمی دانشگاه برکلی آمریکا هستند.
کمیته فناوری نانو در نشست علمی تخصصی با موضوع سنتز و کاربرد مواد نانوساختار با ارائه پرفسور جکی یینگ برگزیده جایزیه مصطفی (ع)، که مورخ 5 دیماه در محل سالن جابربن حیان دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید، حضور یافت.

لازم بذکر است پرفسور سید مهدی رضایت؛ عضو ھیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تھران و رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و داروبه همراه پروفسور عبدالله دار؛ رئیس هیئت مشاوران دانشگاه سازمان ملل و عضو هیئت علمی دانشگاه تورنتو و پرفسور حسین نادری منش؛ عضو ھیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس پنل تخصصی این نشست علمی را برگزار نمودند. همچنین خانم دکتر اربابی دبیر کمیته فناوری نانو به همراه مهندس قاسم زاده کارشناس این کمیته در این رویداد حضور داشتند.

http://mustafaprize.org/fa

متن نظر