حضور آقای دکتر رضایت در برنامه ایرانشهر شبکه 5
تاریخ خبر : 1394/08/03 تعداد بازدید : 5650 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

آقای دکتر سید مهدی رضایت، رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، ریاست واحدعلوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر کارگروه نیروی انسانی ستاد توسعه فناوری نانو 27 مهرماه در برنامه ایرانشهر شبکه 5 سیما حضور یافتند.

آقای دکتر سید مهدی رضایت، رئیس کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، ریاست واحدعلوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر کارگروه نیروی انسانی ستاد توسعه فناوری نانو 27 مهرماه در برنامه ایرانشهر شبکه 5 سیما حضور یافتند. خلاصه ای از صحبتهای ایشان در ذیل آورده شده است:

خوشبختانه کار در حوزه نانو هم شروع به موقعی داشت و هم با داشتن برنامه خوب و جدیت، پیشرفت خوبی ایجاد گردید، به طوریکه از 8 مقاله منتشر شده در سال 2000 به حدود 5500 مقاله در سال 2015 و کسب رتبه 7 در تولید علم در میان کشورهای جهان دست یافته ایم.
در تمام فناوریها زنجیره ای برقرار است، این زنجیره با تولید علم و توسعه نیروی انسانی اغاز می شود و با تولید ثروت به ثمر می نشیند، وجود 25000 فرد متخصص در حوزه نانو که بیش از 2500 نفر ان عضو هیئت علمی هستند و بیش از 24 دانشگاه که در در مقطع دکترای تخصصی مشغول به فعالیت هستند، نشان از وجود نیروی انسانی کافی برای ورود به فاز توسعه فناوری، تولید و صنعتی شدن دارد.
حلقه بعدی زنجیره فناوری است، که فناوری نانو به تنهایی 30% کل فناوریهای کشور را که شاخص آن ثبت اختراع بین المللی است را به خود اختصاص داده است.
حلقه انتهایی این زنجیر شرکتها و محصولات هستند، ثبت بیش از 300 محصول و حدود 200 شرکت فعال در حوزه نانو نشانه های خوبی از پیشرفت است.
در حال حاضر برای جهت دهی به پژوهش ها در فناوری نانو و متمرکز نمودن سرمایه، اولویتهای پژوهشی در 5 حوزه مشخص گردیده و حمایتهای خوبی از انها به عمل می­آید، این اولویتها عبارتند از آب، ساخت و ساز، سلامت، کشاورزی و انرژی.
به طور کلی در تمامی زمینه های فناوری نانو می توان ایران را یکی از 10 کشور برتر دنیا دانست، به عنوان مثال ساخت تجهیزات نانو مقیاس نیاز به خلاقیت زیادی دارد که خوشبختانه به کمک نیروی انسانی قوی امروز بیش از 100 دستگاه مورد نیاز در داخل کشور ساخته می شوند، نانوداروهای ساخته شده در ایران ارزاوری زیادی برای ایران دارند.

لازم بذکر است در اواسط برنامه جناب اقای دکتر محمود رضا جعفری استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اقای علی انصاری نفر برتر المپیاد دانش اموزی نانوی کشور به برنامه آمدند. دکتر جعفری از سختیهای ساخت نانوداروها و لزوم استقامت در کار صحبتهایی داشتند و اینکه برای رسیدن به هر محصول، حداقل 10 سال تلاش شبانه روزی داشته اند. در ادامه از اهمیت شرکتهای دانش بنیان و به تبع آن ارزش افزوده فوق العاده محصولات انها سخن گفتند، در پایان به نقش حمایتی ستاد نانو در این راه اشاره نمودند.
علاقمندان جهت مشاهده تصویری و کامل برنامه به آرشیو آن در شبکه 5 سیما مراجعه فرمایند یا اینجا را کلیک نمایند. 

---

متن نظر