حضور کمیته در جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری‌های آب، خاک و محیط زیست
تاریخ خبر : 1394/04/01 تعداد بازدید : 5438 موضوع خبر : اخبار داخلی کمیته

کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو در جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری های آب، خاک و محیط زیست که در تاریخ 23 خرداد لغایت 26 خردادماه در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، حضور یافت.

محیط زیست مهم‌ترین مولفه زیست انسان‌ها محسوب می‌شود به نحوی که یکی از مهم‌ترین چالش‌های فرا روی دولت‌ها در قرن بیست و یکم، بحران‌های زیست محیطی می‌باشد. به همین دلیل دولت‌ها تلاش می نمایند تا با اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های مختلف مبتنی بر نتایج حاصل از پیمایش‌های میدانی، بر مشکلات زیست محیطی فائق آیند و یا این که آثار منفی کارکردهای انسان بر محیط زیست را کاهش دهند. در ایران نیز در سال‌های اخیر در قالب قوانین و مقررات و برنامه‌ها و تلاش‌هایی در جهت حفاظت از محیط‌زیست و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی صورت گرفته است . همچنین به علت کم ابی و خشکسشالی که در ایران و جود دارد دولتمردان به فکر حل این معضل هستن همین امر باعث شده است که نمایشگاه و همایشهای زیادی برگزار شود تا صاحب‌نظران و کارشناسان در حوزه آب، خاک و محیط زیست کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های علمی برگزار و هم اندیشی کنند.
کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو به همراه انجمن مواد جهش زای زیست محیطی ایران در جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری های آب، خاک و محیط زیست که به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در تاریخ 23 خرداد لغایت 26 خردادماه در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، حضور یافت.

این رویداد با اهداف ذیل برگزار گردید:
•    ارائه دستاوردهای حاصل از فرآیند تجاری سازی فناوری و نوآوری
•    فراهم کردن محیط مناسب جهت آشنایی و تفاهم میان عرضه کنندگان فناوری، نهادهای استفاده کننده از فناوری، سرمایه‌گذاران و سایر ذی‌نفعان عرصه تجاری‌سازی
•    تسهیل و بسترسازی فرآیند تجاری سازی دستاوردهای علمی و فناوری و محصولات دانش بنیان کشور
•    بستر سازی عرضه ایده های جدید ارتقای سطح آگاهی های عمومی در زمینه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست
•    فراهم کردن زمینه‌های مناسب توسعه و تعمیق همکاری‌های علمی و فناوری بین مراکز علمی، صنعتی و فناوری کشور
•    ارج نهادن به فعالیت های فناوران و نوآوران از طریق شناسایی و معرفی دستاوردهای برتر فناورانه و در آستانه تجاری سازی
 
مخاطبان اصلی جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست شرکت های دانش بنیان، نخبگان، مخترعان، پژوهشگران، صاحبان صنایع، کارآفرینان و فعالان علاقمند به سرمایه گذاری در این حوزه و مخاطبان عموم مردم بودند. در حوزه نانو، فناوری¬های مرتبط با نانوفیلتراسیون از جمله موضوعات مورد نظر این جشنواره و نمایشگاه بود.
درطول برگزاری نمایشگاه، کمیته فناوری نانو نسبت به معرفی اهداف، ساختار، نحوه بررسی پرونده های مرتبط و دستاوردهای کمیته برای علاقمندان و بازدیدکنندگان اقدام نمود. بعلاوه خبرنامه کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو در اختیار بازدید کنندگان قرار گرفت و از افراد علاقمند برای اشتراک آن ثبت نام بعمل آمد. لازم بذکر است در این مدت از غرفه مشترک کمیته فناوری نانو و انجمن علمی مواد جهش زای زیست محیطی ایران در حدود 80 نفر بازدید به عمل آوردند.
مراسم اختتامیه جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری‌های آب، خاک و محیط زیست با حضور معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست و نماینده سازمان محیط زیست در مصلی تهران برگزار شد.
مخترعین یزدی با حضور پررنگ خود در غرفه بنیاد نخبگان استان یزد در این نمایشگاه و جشنواره خوش درخشیدند که از 7 طرح شرکت کننده در جشنواره 3 طرح سید مهدی کمال الدینی با عنوان سیستم چند منظوره هیدرو پنوماتیک، محمدحسین دهقان دهنوی با طرح شیر آلات آب سردکنی نی دار، و محمد اکرامی با پایان نامه ارائه الگوی بررسی تاثیر خشکسالی اقلیمی بر شدت و تاخیر زمانی خشکسالی هیدرو لوژیکی با استفاده از شاخص GRI (مطالعه موردی: دشت یزد-اردکان) به عنوان طرح های ویژه جشنواره و نمایشگاه معرفی شدند که در اختتامیه جشنواره از آنان تجلیل شد.

---

متن نظر