بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو
تاریخ خبر : 1393/11/13 تعداد بازدید : 8401 موضوع خبر : اخبار نانوپزشکی داخلی

حضرت آیت الله خامنه‌ای، روز شنبه 11 بهمن ماه و در آستانه دهه مبارک فجر، از نمایشگاه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در فناوری نانو، که در محل حسینیه حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد، بازدید نمودند. در این نمایشگاه، ضمن ارائه اطلاعاتی از الگوی پیشرفت فناوری نانو در ایران، نمونه هایی از دستاوردهای این فناوری در صنایع مختلف، به ایشان ارائه شد.


حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز شنبه 11 بهمن ماه و در آستانه دهه مبارک فجر، از نمایشگاه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در فناوری نانو، که در محل حسینیه حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد، بازدید نمودند و از نزدیک در جریان تلاش‌ها و پیشرفت‌های علمی دانشمندان و محققان جوان کشور در این حوزه قرار گرفتند.
در جریان این بازدید که آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و آقای دکتر سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو نیز رهبر معظم انقلاب را همراهی می‌کرد، آخرین دستاوردها و تولیدات محققان کشور در بخش نانو به نمایش گذاشته شد و دست اندرکاران نمایشگاه، توضیحاتی بیان کردند.
دربخش اول این نمایشگاه، اطلاعاتی از الگوی پیشرفت فناوری نانو در ایران و نمونه هایی از دستاوردهای این فناوری در صنایع مختلف و تولیدات علمی توسط دکتر سیدمهدی رضایت مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری نانو، به مقام معظم رهبری ارائه گردید.یکی از بخش های مهم این نمایشگاه اختصاص به معرفی دستاوردهای کشور در حوزه نانوداروها، و سایر محصولات فناوری نانو در حوزه سلامت و بهداشت اختصاص داشت و که در چهار قسمت نانوداروها، تجهیزات پزشکی، ابزارهای تشخیصی و ملزومات بهداشتی ارائه شده بود. در بخش نانوداروها داروی ضد سرطان سیناداکسوزوم، مکمل دارویی سیناکورکومین، داروی ضد سرطان پاکلی نب و داروی سینا آمفولیش به نمایش درآمده بود. در بخش ابزارهای تشخیصی دستگاه خودکار استخراج و تشخیص مواد مخدر، دستگاه خودکار استخراج DNA و  RNA و نانوحسگر مبتنی بر CNT-FET ارائه شده بودند. در بخش تجهیزات پزشکی دستگاه تصویربرداری از حیوانات کوچک  (HiRespect) و دستگاه برش نگاری مولکولی فلورسنت به نمایش گذاشته شد. در بخش ملزومات پزشکی خانواده محصولات سیلوسپت، پانسمان آجی کت و ماسک نانوالیاف ارائه گردید و تعدادی از مجوزهای صادر شده توسط کمیته فناوری نانو در حوزه های ملزومات پزشکی ، مکمل ها ، داروها ، فراوردهای آرایشی بهداشتی و تجهیزات پزشکی به نمایش درآمد.
 لازم به ذکر است در بخش سلامت و بهداشت، دکتر سیدمهدی رضایت و دکتر سپیده اربابی، رئیس و دبیر کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، ضمن شرح وظایف کمیته و روند صدور مجوز برای محصولات به نمایش درآمده، پیشرفتهای صورت گرفته در تعداد پرونده های ارجاع شده به این کمیته برای اخذ مجوزهای لازم و رشد صدور مجوز طی سالهای فعالیت این کمیته در بدنه سازمان غذا و دارو را خدمت مقام معظم رهبری ارائه نمودند.
محصولات ارائه شده در حوزه نساجی که شامل محصولات شرکتهای تهران زرنخ، نفیس نخ، کاسپین جوراب و مهیار بودند نیز با فعالیت های کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو مرتبط بودند و همگی دارای تاییدیه بهداشتی از کمیته هستند یا در حال طی روند دریافت این تاییدیه می باشند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس در سخنانی در جمع استادان، محققان و دست‌اندرکاران صنعت نانو، پیشرفتهای بزرگ این صنعت را، نمونه و معیاری برای پیشرفت در بخشهای مختلف کشور خواندند و خاطرنشان کردند: این پیشرفتها نشان می‌دهد که تمرکز یک مجموعه‌ی علاقه‌مند، دلسوز و متخصص در زمینه‌ای خاص، پیشرفتهای محسوس و جهشی را به‌دنبال خواهد داشت.
رهبر انقلاب، لازمه تداوم پیشرفتها را، «حفظ عوامل پیشرفت» بیان کردند و در ادامه به تبیین عوامل پیشرفت‌های علمی به‌ویژه در صنعت نانو پرداختند.
ایشان، «برنامه‌ریزی دقیق»، «ثبات در مدیریت» و «فرهنگ سازی و گفتمان سازی به منظور شناسایی و بروز استعدادهای برتر» را از جمله عوامل حفظ پیشرفتهای صنعت نانو برشمردند و تأکید کردند: یکی دیگر از مهمترین عوامل استمرار پیشرفتها، این است که اجازه ندهید انگیزه‌های سیاسی به درون فضاهای علمی و تحقیقاتی نفوذ کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، «مغرور نشدن» و «قانع نبودن به وضع موجود و پیشرفت‌های حاصل شده» را از دیگر عوامل تداوم حرکت پر شتاب علمی خواندند و افزودند: درست است که امروز سطح استعداد جوانان ایرانی و آهنگ شتاب علمی کشور از متوسط دنیا بسیار بالاتر است، و به‌عنوان نمونه ایران رتبه هفتم دنیا را در صنعت نانو دارد، اما به‌دلیل عقب‌ماندگی تاریخی کشور در زمینه علم، باید رشد علمی با شتاب روز افزون ادامه یابد.
رهبر انقلاب در ادامه، به دشمنی قدرتهای زورگو با ملت ایران بدلیل منش مستقل سیاسی، و اجتماعی و فکری ملت اشاره کردند و گفتند: این دشمنی در عرصه‌های مختلف خود را بروز می‌دهد، بنابراین برای دستیابی به اقتدارِ لازم، باید روز به روز خود را قوی‌تر کنیم.
ایشان با اشاره به ضرورت «هدایت محصولات و دستاوردهای فناوری نانو به سمت تجاری‌سازی، و بازار مصرف، و تولید ثروت»، خاطرنشان کردند: یکی از عوامل مهم تضمین تداوم پیشرفتها در صنعت نانو این است که مردم، آثار کار علمی و تحقیقاتی شما را در محیط زندگی خود مشاهده کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به گزارش‌های موجود از فاصله بودجه دولتی صنعت نانو در ایران در مقایسه با برخی کشورهای دیگر فعال در این فناوری، خطاب به معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تأکید کردند که به این موضوع، توجه بیشتری شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، پس از بازدید از نمایشگاه توانمندی های فناوری نانو جمهوری اسلامی ایران، طی دست‌نوشته‌ای نظر خود را درباره نمایشگاه مرقوم فرمودند.
متن کامل بیانات مقام معظم رهبری در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو را می توانید از اینجا دریافت نمایید. علاقمندان برای مشاهده عکس ها و فیلم های این رویداد می توانند به لینک این گالری در سایت ستاد نانو مراجعه نمایند.

http://nano.ir/index.php?ctrl=news&actn=news_view&lang=1&id=48364

متن نظر