برگزاری سمپوزویم تخصصی ایمنی نانو مواد در انسان و محیط زیست
تاریخ خبر : 1391/11/28 تعداد بازدید : 6308 موضوع خبر : اخبار همایش ها

سمپوزیوم تخصصی ایمنی نانو مواد در انسان و محیط زیست برگزار شد.

سمپوزیوم تخصصی با عنوان (( ایمنی نانو مواد در انسان و محیط زیست )) در 26 بهمن 1391 با همکاری مراکز و سازمان های تخصصی مرتبط شامل انجمن مواد جهش زای زیست محیطی ایران، کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو، واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی، کمیته فنی استاندارد سازی فناوری نانو ، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی و با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار شد. در این سمپوزیوم یک روزه 12 سخنرانی علمی در سه بخش و دو پنل تخصصی موادجهش زای زیست محیطی وضوابط اخلاقی و حقوقی در حوزه نانو برگزار شد، همچنین تعداد 92مقاله بصورت پوستر از بین بیش از 130 مقاله رسیده برگزیده و ارائه شدند.
در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی آقای دکتر شیبانی در خصوص عملکرد کمیته نانو سخنانی ایراد فرمودند. ایشان با اشاره به رویکرد علم و فناوری وزارت بهداشت در سال های اخیر تاکید کردند در حوزه غذا و دارو نمی توان به تنهایی فعالیت نمود و تقویت این حوزه نیاز به همکاری کمیته ها و انجمن های فعال دارد که مصداق آن کمیته نانو است که فعالانه عمل با تکیه بر علم و فناوری در جهت قانون مدار نمودن محصولات نانو پزشکی کشور گام برداشته است.  ایشان تاکید کردند کمیته در سال 89 با توجه به    ظرفیت های مناسب سازمان غذا و دارو و ستاد فناوری نانو تشکیل شد و با تهیه دستورالعمل های لازم ، ابلاغ آن به کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور و برگزاری کارگاه های توجیهی لازم وارد فاز عملیاتی شد.ایشان به نیاز به ارتباط علم وصنعت تاکید کردند و کمیته را مصداقی از تلفیق متخصصین علمی و اجرایی کشور دانسته اند که موفق عمل نموده است.
دکتر شیبانی ضمن تقدیر از حمایت های ستاد نانو فناوری از کمیته و این سمپوزیوم  از  رئیس کمیته جناب دکتر رضایت و دبیر کمیته سرکار خانم دکتر اربابی جهت برگزاری این سمپوزیوم تشکر کردند  و  هدف ان را که ارتقای دانش متخصصین در حوزه ایمنی وسلامت با رویکرد خاص به حوزه  سلامت  و ایمنی نانو مواد در انسان و محیط زیست  بوده است را بسیار ارزشمند شناختند.
در ادامه مراسم افتتاحیه آقای دکتر سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری با اشاره به حضور جدی نانو در زندگی انسان عنوان نمودند که این حضور باید منطقی و مدیریت شده باشد. با توجه به اینکه هر فناوری که وارد عرصه زندگی می شود مزایا و معایبی دارد ما وظیفه داریم بررسی کنیم در فناوری های جدید توازن چگونه است و مرز کجاست، ما این مرز را شفاف کنیم و مسئولین و مردم را بدون تعصب نسبت به مزایا و معایب فناوری های جدید آگاه نماییم.
ایشان با اشاره به ماموریت ستاد توسعه نانو فناوری مبنی بر ارتقا کیفیت زندگی مردم و تولید ثروت ، بحث ایمنی نانو را در دستیابی به هر دو هدف بسیار مهم دانستند و نقش کمیته را با نگاه تخصصی و تعاملی آقای دکتر شیبانی و همکاران محترم در این امر بسیار با اهمیت دانستند.
آخرین سخنران بخش افتتاحیه آقای دکتر دیناروند رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کردند در عرصه پژوهش در نانو شاهد پیشرفت های خوبی بوده ایم و سهم تولید نانو افزایش یافته است، محصولات نانو در دنیا و ایران وارد چرخه مصرف شده اند و یکی از نقاط قدرت ما در نانوفناوری، ستاد نانو بوده است. سهم کشور از کل تولید علم در هر سال افزایش می یابد که سهم نانوفناوری در این میان بی نظیر بوده است. ایشان بیان کردند تحقیقات اغلب به کاربرد محصولات متمرکز می شوند و باید تلاش شود به ایمنی محصولات نیز توجه شود که جایگاه ستاد و کمیته برگزار کننده سمپوزیوم از این جهت بسیارمهم است.
اولین بخش  سمپوزیوم با سخنرانی رئیس سمپوزیوم آقای دکتر رضایت  آغاز شد که ایشان حضور بیش از پانزده هزار دانشجو، محقق، مدرس و فعال حوزه کسب و کار نانو اشاره نمودند واینکه کشورمان در سال 2012 موفق به اخذ رتبه هشتم جهانی تولید مقالات در حوزه نانو نائل گردیده است . ایشان اشاره کردند در بحث ایمنی نانو نگاه به صنعت و تولید است. موج اول نانو که بحث رسوخ در صنعت بود به جایگاه خوبی رسیده است و موج جدید که محصولات خاص بر اساس فناوری نانو است رشد خود را شروع کرده است.
مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد نانو اشاره کرد در سال 2012 بیش از 25 ثبت پتنت داشته ام که پیشرفت بسیار خوبی است. ایشان اضافه کردند محصولاتی که در حال حاضر در حال تایید است، 133 محصول است که محصولات خاص نانو یا تجهیزات هستند، ایشان تاکید کردند بیش از 335شرکت در زمینه تولید محصولات و تجهیزات فعال بوده اند و ما محصولات و تجهیزات بسیار خوبی در این زمینه داریم. ایشان به نمونه های ارزشمندی در این رابطه اشاره کردند.
رئیس کمیته نانو تاکید کرد ما تلاش قابل توجهی در بررسی ایمنی نانو مواد داریم و این سمپوزیوم در همین راستا است در عین حال باید دقت کنیم که نسبت به ایمنی نانو مواد در جامعه  ترس ایجاد نکنیم بلکه بررسی و آسیب شناسی منطقی و مدیریت صحیح و عالمانه داشته باشیم.
 
این سمپوزیوم باارائه مقالات در جنبه های مختلف سلامت، بهداشت، محیط زیست و عرصه های کشاورزی و پسماندها در ارتباط با بهره گیری از فناوری نانو و توجه به جنبه های ایمنی استفاده از از این فناوری در صبح و بعدازظهر ادامه پیدا نمود. در پایان سمپوزیوم از پوستر ها ی برگزیده تقدیر شد.

خانم دکتر اربابی دبیر سمپوزیوم ضمن تشکر از حضور ارزشمند ریاست باشگا ه پژوهشگران جوان و نخبگان ، ریاست دانشگاه علوم پزشکی تربیت مدرس ، ریاست انجمن متخصصین علوم دارویی، ریاست انجمن داروسازان ایران  و سایر مقامات سازمان های جهاد کشاورزی ؛ وزارت بهداشت و......... در این سمپوزیوم به استقبال بی سابقه مدیران ،متخصصان و دانشجویان از سراسر کشور اشاره کردند که این استقبال طی زمان 10 ساعته برنامه بی سابقه و غیر قابل انتظار بود  .ایشان طی  مراسم اختتامیه اظهار نمودند روزی که تصمیم به برگزاری این سمپوزیوم گرفته شد صرفا آشنایی ذیربطان با مباحث علمی نوین در حوزه ایمنی نانو مواداز جمله روش های نوین ارزیابی ریسک ، ایمنی و سلامت کار ، ایمنی و سلامت محیط زیست، مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی و آشنایی با قانون گذاری و اخلاق در این حوزه در  چارچوب یک کارگاه آموزشی یک روزه مد نظر بود اما ارسال بیش از صد و سی مقاله در مدت کمتر از سه هفته به دبیرخانه سمپوزیوم از تعداد بیشماری از دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی و سازمان های اقصی نقاط کشور، علامتی بس خوش و دلگرم کننده دال بر علاقه مندی  و تخصص طیف وسیعی از اساتید ، صاحبنظران و دانشجویان سراسر کشور به این حوزه بوده است.ایشان ضمن دعوت از همکاران جهت پیوستن  به انجمن مواد جهش زای زیست محیطی ایران بعنوان شاخه ایرانی Environmental Mutagen Society بعنوان حرکتی ماندگار ، پویا و استوار که  ریشته در عشق و ایمان  ملی به آب و خاک و مرز و بو م میهن عزیزمان ایران را دارد ، از زجمات کلیه دست اندرکاران سمپوزیوم صمیمانه قدردانی نموده  وعده برگزاری همایش ها  و کارگاه های تخصصی با شکوه تر و پر بار تر  در حوزه ایمنی  در سال 92 را دادند.

---

متن نظر